24 май – духовност, традиция, достойнство! Честит празник, Приятели!

abv

О, вий, които цяло племе извлякохте из мъртвина, народен гений възкресихте – заспал в глубока тъмнина

Честит ден на българската азбука!
Нека уважаваме и пазим своето най-голямо богатство и гордост – словото.
То ни е помогнало да оцелеем в труни моменти и да се запазим като нация.
То ще ни помогне да израстнем духовнои да се отличим от останалите,
защото нашето слово е уникално и заслужава да го пазим като очите си.!
Нека уважаваме и пазим своето най-голямо богатство и гордост – словото.
То ни е помогнало да оцелеем в труни моменти и да се запазим като нация.
То ще ни помогне да израстнем духовнои да се отличим от останалите,
защото нашето слово е уникално и заслужава да го пазим като очите си.

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски.
През 1857 година денят на „светите братя“ е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.

Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи“ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите 6. Панайот Пипков създава музиката към химна на 11 май 1901 г.

На 24 май от 9.00 ч. до 11.00 ч. пред Паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека ще има музикална програма с участието на детски състави. Сред тях са „Студио за поп и джаз пеене“ с художествен ръководител г-жа Силвия Статкова, Детска вокална група „Сладки пуканки“ с ръководител г-жа Светлана Струнджева, Вокално студио „Дъга“ с художествен ръководител Снежана Полихронова и др. Балони с българските букви ще полетят по традиция в небето.

В 10.30 ч. от пл. “Славейков” ще стартира “Парад на буквите”, организиран за втора поредна година от сдружение “Азбукари”. Любими български думи ще бъдят подредени от децата участващи в парада, който ще мине по ул. “Г. С. Раковски”, ул. “Оборище”, паметника на Васил Левски и ще завърши с веселие в парка “Заимов”.

От 11.00 ч. в Кино „Кабана“ концертът “С Музика в Сърцата” събири солисти от Арт Център “Стринджендо“. Млади и талантливи вокални изпълнители ще представят многообразна програма с популярни песни.

Отново в 11.00 ч., но пред централния вход на Общински културен институт дом на културата „Красно село“ концертът „Песенни стъпки“ ще предложи на публиката изпълнения на даровити деца, песните на Илия Луков и най-дългото хоро. Събитието се реализира с подкрепата на Столична община – Програма „Култура“.

От 12.00 ч. пред Народен театър “Иван Вазов” започва празничен концерт, организиран от Регионално управление на образованието – София-град, в който ще участват близо 400 ученици от столичните училища. Ще се включат възпитаници на 144. СУ “Народни будители, 140. СУ „Иван Богоров“, Национална гимназия за древни езици и култури, 143. ОУ „Георги Бенковски“, Специално училище за ученици с увреден слух „Проф. д-р Дечо Денев“, 38. ОУ „Васил Априлов“, 102. ОУ „Панайот Волов“, Първа английска езикова гимназия, Националното училище за танцово изкуство и Националния дворец на децата, които ще представят богата музикално-танцова програма.