Спасяват къщата с ягодите. Една от най-красивите сгради в София с нов собственик

kastata-s-yagodite

Една от най-емблематичните и красиви сгради в София – Къщата с ягодите на столичната улица „Сан Стефано“, вече е с нов собственик.

Сградата, която е паметник на културата, е купена от основателите на IT компанията SiteGround Тенко Николов и Иво Ценов и ще бъде възстановена. Къщата дълги години бе собственост на бившия директор на „ЛУКойл България“ Валентин Златев, който обаче не я ремонтира. 

„Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава“, е написал Тенко Николов в профила си в Instagram.

Детайлите по сделката не се съобщават. От години Къщата с ягодите е негативен пример за отношението ни към миналото. Дебатът около сградата продължава от години, а тя през това време продължаваше да се руши. 

Тенко Николов и Иво Ценов са сред големите дарители на България в областта на медицината и образованието.

„Българската технологична компания SiteGround е в процес по придобиването на така познатата “Къща с ягодите“. Тази, безспорно емблематична сграда за София, в момента се намира в изключително лошо състояние, което дори я прави опасна. Затова и нашите първоначални усилия ще бъдат насочени към обезопасяване на сградата, за да се предотвратят по-нататъшни разрушения и рискове за околните“, заявиха от хостинг компанията в официално прессъобщение.

От SiteGround посочват, че за спасяването на сградата ще работят с екип от опитни специалисти, инженери и експерти по реставрация, пише Offnews.bg.

„След завършване на необходимите оценки и анализи, ще изготвим подробен план за реставрация, чиято цел е да запази уникалния облик и историческа идентичност на “Къщата с ягодите“. Намеренията ни са сградата да функционира като представителна централа на всички дейности на компанията, включително за дейността на фондация “За пример“, основана от ръководството на SiteGround. Ангажирани сме със запазването на културното наследство на София и ще информираме обществеността за напредъка по проекта, когато имаме готово решение“, заявяват от българската технологична компания.

Къщата е построена между 1927 и 1930 г. в стил сецесион за семейството на банкера Димитър Иванов и съпругата му Надежда Станкович. Архитект е Георги Кунев. След Деветосептемврийския преврат къщата е национализирана и отстъпена от новата власт първоначално за нуждите на румънското посолство, а впоследствие е превърната в средище на съветски активисти. Според едни източници, преди 1989 г. сградата е служела за търговско представителство на СССР, а след това и като седалище на „Агенция печата и новостей“ (АПН), докато други твърдят, че в нея са се помещавали различни канцеларии на съветски представителства под общото наименование „Обединен профкомитет на гражданите на СССР, работещи в НР България“.

В началото на 1990-те години къщата е реституирана на наследник на Димитър Иванов, който скоро след това я продава.