Отмениха разрешителното за строеж на къщата в която е живял Кемал Ататюрк

kasta-kemal-atatiurk-stara-planina

Къщата, в която е живял основателят на турската република Мустафа Кемал Ататюрк по време на престоя си в София като военен аташе, няма да бъде разрушавана. Временно изпълняващият длъжността главен архитект Богдана Панайотова оттегля издадено разрешение за строеж на ул. „Стара планина“, започва цялостна ревизия на дългогодишната преписка, предаде БТА.

Вчера в публикация във Facebook от район „Оборище“ информираха, че във връзка с появила се информация в социалните мрежи относно знакова къща на ул. „Стара планина“ 9, която се свързва исторически с Кемал Ататюрк и неговите връзки с България, са проверили случая. Разбрахме, че е издадено разрешение за строеж и къщата е заплашена от разрушаване.

„По този повод се свързахме с Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), а оттам ни информираха, че има процедура за нейното обявяване за паметник на културата“, посочиха от район „Оборище“.

Оттам добавиха, че са уведомили и.д. главния архитект на София Богдана Панайотова за това и тя ги е уверила, че при тези обстоятелства разрешението за строеж ще бъде оттеглено. 

„Район „Оборище“ следва своя приоритет за опазване на историческата и архитектурна памет на Стара София“, завършва публикацията.

Според столичния кмет проблемът, за който писа общинският съветник от ГЕРБ – СДС и бивш председател на Столичния общински съвет (СОС)  Георги Георгиев, е от времето на предишното управление. 

Васил Терзиев твърди, че разрешителното за строеж, което трябваше да позволи построяването на 7-етажна сграда на мястото на къщата, е в резултат на загубени от Общината дела. А това се случва след като през годините е свален защитения статут на къщата и бившият главен архитект и СОС одобряват Подробния устройствен план, издават виза за проектиране, одобряват инвестиционния проект и правят възможно събарянето на къщата, но решават да не издадат разрешително за строеж. След като съдът указва Общината да издаде разрешително за строеж, бившият главен архитект Здравков отказва да го издаде и започват административни глоби. И това се влачи години наред, посочва Васил Терзиев. 

След като случаят добива публичност, Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) официално пое ангажимент да предложи възстановяване на статута на недвижима културна ценност за сградата на ул. „Стара планина“. Това стана възможно благодарение на действията на Столичната община, на районната администрация, на общински съветници, както и на публичната подкрепа и натиск от страна на всички вас, допълва кметът. 

Тази стъпка е част от по-големия ни ангажимент да опазим културно-историческото наследство на София. През последната една година съм изпратил редица официални писма до Министерството на културата и НИНКН за промяна на статута на десетки обекти в града, допълва Васил Терзиев.

Според него, ако има желание да се опазят красивите стари къщи в София трябва да се действа бързо. 

Освен доброто развитие за къщата на ул. “Стара планина” има два важни урока за всички ни, пише още Васил Терзиев:

Първият е, че в една правова държава не може да бориш неправдите с погазване на закона. Трябва да се търсят и намират законни решения. Ако няма такива, тогава трябва да се работи за промяна на законите, но не е приемливо с административни хватки и тормоз да спираш проекти, които си разрешил. 

Вторият важен урок е, че с публичен натиск може да се променят нещата към добро. Бъдете зорки, бъдете активни, борете се за града ни. Политиците често не обичат будните граждани, но те са в основата на силните и добри общества, призовава кметът на София.