Столичната община предвижда актуализиране на туристическия данък, който не е променян от десет години. Това съобщиха на пресконференция в Общината Никола Барбутов, заместник-кмет по европейски политики, международна дейност и туризъм, и Антон Пенев, директор на Общинското предприятие (ОП) „Туризъм“.
Става въпрос за таксата, която се събира от посетителите на столицата, поясни Барбутов. По думите му, размерът ѝ е различен за различните категории звезди.
За петзвезден хотел данъкът от 1,2 лв. се предлага да се увеличи на 3 лв., което през 2025 г. се очаква да доведе до приход в размер на 1 728 203 лева. Броят на нощувките в петзвездни хотели през 2023 г. в София е бил 523 698, а приходите от данъка върху тях – 628,437 лева. За хотели с четири звезди се предвижда увеличение на данъка е от 1 лв. на 2,5 лв., което през 2025 г. би донесло приходи от 2 401 214 лева. Нощувките в четиризвездни хотели през миналата година са били 873 169 и те са осигурили приходи от туристически данък в размер на 873 169 лева. Данъчно задължените лица са хотелиерите, но данъкът се заплаща от туристите, посочиха от Общината и подчертаха, че този вид данък ще отива изцяло за подпомагане на туристическия сектор.
Пламена Терзирадева, общински съветник и член на Комисията по култура, която също участва в пресконференцията, съобщи че патентният данък, който се заплаща веднъж годишно от бранша, също се предвижда да бъде актуализиран – от 25 на 250 лева. Този вид данък е намален до минимум през 2020 г. заради ковид пандемията. Вече ситуацията е нормализирана, приходите се увеличават, подчерта Терзирадева. Тя съобщи, че през последните три години има увеличение от 42% на година на нощувките в хотелите и местата за настаняване.
Организации в туризма възразяват срещу обявеното повишаване на туристическия данък в София
От Туристическия бранш категорично възразиха срещу обявеното вдигане на туристическия данък в София, съобщиха в позиция Българската хотелска асоциация, Националният борд по туризъм, Браншовата асоциация на ресторантьорите -– София, регионалната структура на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България.
В позицията се посочва, че мярката е била обсъдена с бизнеса, който се е съгласил с нея, но не по начина, по който тя се въвежда. Организациите изтъкват, че е била „постигната договорка“ със Столичната община и общинското предприятие „Туризъм“ тя да бъде съпътствана от промени в Закона за местните данъци и такси, с които да се гарантира, че събраните средства ще отидат целенасочено за развитието на туризма и рекламата на дестинация София. „Такава законова промяна трябваше да бъде предложена от Столична община, което до момента не е направено“, посочват организациите.