„Амбицията на общината е да създадем собствена система, която да е точна и да дава информация от повече точки в града“, каза кметът Фандъкова
„Започнахме монтирането на 22 сензорни станции за измерване на качеството на въздуха в града. Това е първата общинска система за измерване, която ще допълва националната на изпълнителна агенция „Околна среда“ (ИАОС)“. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова.
Данните от сензорите ще са достъпни в реално време от началото на декември, като и в момента на сайта на общината се публикуват данните от ИАОС.
„Амбицията на общината е да създадем собствена система, която да е точна и да дава информация от повече точки в града. Съгласно изискванията първият сензор се монтира до станцията на ИАОС, за да се извършва паралелно измерване с референтната станция. Сензорните станции измерват най-разпространените замърсители, в това число ФПЧ10 и ФПЧ2,5. За проекта осигурихме европейско финансиране по програмата „Балкани – Средиземно море“, каза също кметът.
Преди две години Столичната община създаде и система за прогнозиране на нивото на замърсяване на ФПЧ. Тя се надгражда и събира данни, което подобрява точността на прогнозите. Това ни дава възможност да реагираме по-адекватно със спешните мерки за дните с високо замърсяване, каза също кметът на София.
В София единственият контролиран замърсител над нормите е „фини прахови частици“. По данни от Изпълнителна агенция „Околна среда“ със 17% намалява броя на дни с превишения на ФПЧ през 2018 г. спрямо 2017 г. По предварителни данни за 2019 г. намалението е с 45% спрямо 2017 г.
Двата големи източника на замърсяване в града са транспорта и битовото отопление. С модернизацията на градския транспорт намалихме два пъти и половина вредните емисии. Обновени са почти 90% от старите автобуси, тролейбуси, в града се движат и първите 20 електробуси. Осигурихме средства по програмите „Лайф“ и „Околна среда“ за безплатна подмяна на 1/3 от старите печки на дърва и въглища на домакинствата в София с по-екологичен начин на отопление.
Партньори по проекта за изграждане на система от сензорни станции са общини, университети представляващи градовете Солун, Никозия, Тирана и Скопие.
Локациите на станциите са избрани след направено научно-обосновано проучване. Проектът използва иновативни технологии като Интернет на нещата, интелигентни сензори за измерване на качеството на атмосферния въздух. Тези сензори посредством софтуер предоставят данни чрез принципа на Отворените данни.