Проект за проектиране и създаване на съвременни училищни тоалетни е на първо място в Програмата „София избира“. Това стана ясно на пресконференция на представянето на резултатите от конкурса „София избира“. Още през миналата седмица от „Спаси София“ обявиха, че са забелязали манипулации във вота и точно този проект ще спечели. Потребители на социалните мрежи питаха – защо ще бъде финансират по този начин проект, който трябва да бъде задължение на община и държава.
„София избира децата“ предвижда да се проектират и създадат съвременни тоалетни в училищата на територията на Столична община. Бюджетът на тази инициатива е 1,5 млн. лв., с колкото ще разполага и цялата програма „София избира“ през 2021 г. В конкурса на Столична община участваха общо 39 проекта на инициативни комитети от различни квартали, НПО-та и други сдружения. Крайното класиране се получи след гласуване с есемеси от страна на софиянци. Спечелият проект е подкрепен с 5640 гласа, поясни Чобанов.
„Гласувалите общо в цялата система, всички постъпили гласове, са 23 452. Това са валидните, постъпилите, верифицираните гласове“ с всички необходими проверки и стъпки от самата система. От тях шест проекта се отличиха с много висок резултат – над 100 гласа. Това е похвално и означава, че има шест граждански организации, шест проекта, които са се постарали, направили са добра кампания и са генерирали сериозна подкрепа за своите тези“, каза зам.-кметът на София Генчо Керезов.
Шестте проекта се подреждат по следния начин:
– на първо място е Проект номер 38 с 5640 гласа – „София избира децата. Проектиране и създаване на съвременни училищни тоалетни“
– на второ място е Проект номер 31 с 5338 гласа – „Улица за всички. Промяна ви организацията на движението на „Патриарх Евтимий“, „Фритьоф Нансен“, „Георги Раковски“ и бул. „Витоша“
– на трето място е Проект номер 1 с 2008 гласа – „Скейт парк в „Северен парк“
– на четвърто място Проект номер 2 с 1956 гласа – „Изгледна площадка и кът за отдих на „Копитото“
– на пето място е Проект номер 34 с 1784 гласа – „Проект за реновиране и частично обновление и оборудване на сградата Народно читалище „Васил Левски 1928“ в район „Подуяне“
– на шесто място е Проект номер 23 с 1380 гласа – „Да изчистим града от найлони и пластмаса с поставяне на специални автомати за връщането им, при което ще се получава билет за градския транспорт“
Зам.-кметът Генчо Керезов обясни, че за първи път се създава подобна система. „За първи път се прави подобно нещо, за първи път се пуска такава система Ние имахме предизвикателството да изградим система, която едновременно да даде възможност за анонимност на самите гласуващи така, както се прави при всякакъв тип вот, в същото време – да бъде добре защитена, построена по начин, по който да може да верифицира, че един човек е гласувал веднъж. Вотът е справедлив. След като изтече срокът за гласуване, на 1 ноември, кметът издаде заповед, с която свикахме Комисия, която да разгледа резултатите, да направим всички необходими и надлежни проверки за валидността на вота и да обявим резултатите. Още на 2 ноември Комисията заседава, мина своето съгласуване, изготвени бяха протоколите“.
Автори са „София избира децата“ са Ивелина Иванова и Деница Шилигарска. „При проучване на настроенията към училищните тоалетни (на Национална мрежа за децата (НМД)) сред ученици, резултатите са стряскащи – 70% от учениците отказват да използват въпросните помещения (http://wc.nmd.bg). А въздържането само по себе си води до редица здравословни и психологически проблеми в подрастващите. Това е групата ученици с все още недобре изградени хигиенни навици, а опитът им от детската градина е трудно приложим с това, което ги очаква в училището. В същото време малките ученици представляват най-уязвимата възрастова група, която все още няма цялостно изградена мускулна система на волеви движения на тялото и не може да потърси “алтернатива” за тоалетна извън училищната сграда. Нещо повече, според статистиката предоставена от Асоциация на родителите на деца с бъбречни заболявания, 40 хил. деца живеят с неподозирани аномалии на отделителната система, а 9,9% или 118 800 деца имат уголемен пикочен мехур заради стискане“, се казва в мотивите, с които двете кандидатстват за общинско финансиране.