1 СУ „Пенчо Славейков” е създадено като част от плана на Марин Дринов – първият министър на просвещението – за изграждане на учебното дело в България.
7 СУ „Свети Седмочисленици” е основано също с указ на Марин Дринов като Първа софийска държавна девическа гимназия, с която започва историята на средното девическо образование в България.
26 СОУ „Йордан Йовков” е наследник на най-старото училище в Княжево.
55 СУ „Петко Каравелов”, наследник на откритото през 1879 г. начално училище и съхранява богатите традиции и възрожденския дух на първите си родолюбиви създатели.
85 СУ „Отец Паисий” – основите на училището във Враждебна се полагат след Освобождението на България първоначално в частни къщи.
159 ОУ „Васил Левски” – обучението в Челопечене първоначално се провежда в дома на учителя и килийното училище става основа за държавно.
Изложбата проследява пътя към знанието – от доброволчество и безвъзмезден труд до даряване на къщи за учебни цели. Някои първите възпитаници на училищата са българските литературни класици, литературни критици и историци, като: Елин Пелин, Йордан Йовков, Кирил Христов, Пенчо Славейков, Иван Шишманов, Екатерина Каравелова, Елисавета Багряна и още много личности, чиито произведения се съхраняват в Столична библиотека. Интересно е разделението на мъжка и девическа гимназия и как десет години преди основаването на Софийския университет девическата гимназия подготвя първите начални учителки в България. Представени са артефакти от архивите на училищата като оригинален метален печат, Уверение и свидетелство за завършване на първа софийска мъжка гимназия с оригиналния печат на училището, първата ученическа униформа на Първа софийска девическа гимназия, ученическа книжка, лична ученическа карта, мастилница и още много интересни и малко познати неща, които учениците са събирали сами.
Откриването на изложбата е на 6 юни 2019 г. 11.00 ч. пред централния вход на Столична библиотека.
Изложбата е част от програмата на Столична библиотека по случай 140 години от обявяването на София за столица и в контекста на Националната стратегия за повишаване на грамотността. Библиотеката на София вече четвърта година реализира кампанията „На училище в Столична библиотека” и огромният интерес на всички столични училища към образователната ни кампания доказва, че тя има устойчиво развитие. За тази си дейност Библиотеката на София получи връчваната за първи път награда на РУО – София-град за партньорство.
Столична библиотека притежава най-богатия документален и информационен архив за историята и развитието на София. Тази изложба допълва уникалните документи, които се съхраняват в него и ще бъдат включени в дигиталната платформа „Сердика”, за да бъдат достъпни до повече потребители.