Четвъртото издание на „Реките на София“ започва днес и ще продължи до неделя. Тази година фестивалът е на нова локация в близост до Патешкото езеро в Южния парк: https://maps.app.goo.gl/L2cSj2A4R4FGTKJA7).
Събитието включва над 50 различни културни събития и обособени зони за различни занимания. Един от акцентите е изложбата „Реките на града 2050“, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки.
Тази година освен културна програма с музика, артистични инсталации, творчески работилници и събития за деца, ще се проведе и конференция „Бъдещето на Перловска река“. Тя ще бъде с фокус върху развитието на известната столична река и ще се проведе днес от 13 ч. в „Топлоцентрала“.
Преди фестивала речното корито на Перловска река е било почистено с помощта на доброволци.
„Заради фестивала разчистихме коритото на реката, на новата локация застлахме терена за комфорт. Още в дните на подготовка виждаме много посетители, деца, някои дори си поспиват (не бездомници)“, коментира пред БНР-Радио София Мартин Янков от екипа на „Колективът“, организатор на събитието.
По думите му, София е премрежена от 33 реки, от които 7 – по-главни. И те имат огромен потенциал за развитието на столицата. В много други градове по света реките и пространствата около тях са социализирани места.
„За съжаление не само не ценим реките на София, а изцяло сме ги пренебрегнали. Те са истински хубави, чисти реки, но когато достигнат градската среда, състоянието им се влошава. Затова някои ги нарича канали – допълни Янков. – Никой друг градски елемент не дава толкова добавена стойност, както реките.
Искаме по-чист въздух и повече хлад, а застрояваме зелените клинове, които са около речните корита. Подобренията трябва стратегически да бъдат заложени за следващите години, да се помисли за безопасността. Над 100 км велоалеи могат да се изградят покрай реките.“