Какво да правим на 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия

Денят на храбростта и празник на Българската армия ще бъде отбелязан на 6 май с водосвет на бойните знамена и знамената-светини, отдаване на почести в знак на признателност към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България и с демонстрации на способности от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции. Проявите по повод празника са организирани в София и в гарнизони Казанлък, Варна и Пловдив.

Водосветът на бойните знамена и знамената – светини ще започне в 9.30 ч. пред паметника на Незнайния воин в столицата. Той ще бъде отслужен от Негово Преосвещенство Герасим, епископ Мелнишки, главен секретар на Светия синод на Българската православна църква.

В тържествения ритуал ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и 7 представителни блока на Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции с близо 350 военнослужещи. След водосвета президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната в оставка Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще почетат паметта на загиналите за свободата и независимостта на Родината с поднасяне на венци пред паметника на Незнайния воин. При изпълнението на химна на Република България ще бъдат произведени 20 артилерийски салюта. Военнослужещите от представителните части ще преминат в тържествен марш, след което ще се проведат демонстрации на способности с различни типове самолети и вертолети на Военновъздушните и Военноморските сили.

Демонстрациите на способности с авиационна техника в небето над София ще започнат в 10.15 ч. с полет на вертолет „Кугар“ с националния флаг. Екипажи от авиобази Крумово от състава на ВВС и „Чайка“ от състава на ВМС ще зарадват любителите на авиацията с изпълнение на полети с вертолети „Кугар“, „Ми-24“, „Бел“, „Пантер“ и „Долфин“. След тях в различни формации ще прелетят самолети „Пилатус“, L-410, „Спартан“, L-39, Су-25 и МиГ-29. Те ще бъдат пилотирани от военнослужещи от авиобазите в Долна Митрополия, Враждебна, Безмер и Граф Игнатиево от състава на ВВС.

Гражданите, които желаят да наблюдава тържествения водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия, ще имат достъп през контролно-пропускателни пунктове, организирани при ул. „Раковски“ и ул. „Оборище“, при ул. „Париж“ и ул. „Шипка“ и при южната страна на храм-паметника „Свети Александър Невски“, се посочва в съобщението от НСО.

Служителите на НСО ще извършват проверки за предмети и вещества на основание чл. 30, ал. 1 от Закона за Националната служба за охрана и при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Гражданите ще бъдат проверявани с детектори за метал и скенери за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, фойерверки и други пиротехнически изделия. Граждани, които носят обемисти багажи, няма да бъдат допускани на събитията, поради невъзможност на място да бъде организирано съхраняването им. Достъпът на лица във видимо неадекватно състояние също ще бъде ограничаван, предупреждават от службата.

В 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на президента на Република България в столицата ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул.

Със специална програма и вход свободен за постоянната хронологична и външната си експозиция Националният военноисторически музей (НВИМ) ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия – 6 май.

 За първи път посетителите на Музея ще имат възможност да разгледат най-новите фотоизложби – „Празникът на Българската армия“ и „Раковски и неговото време“. Първата представя оригинални изображения, които проследяват отбелязването на бойния празник на войската след Освобождението до наши дни и показват трансформациите в празничния календар на армията. Любопитна за любителите на историята е и изложбата, посветена на 200-годишнината от рождението на патриарха на националната революция. Тя проследява живота и делото на Георги Раковски, като преминава през основните етапи на израстването му като строител на първообраза на въоръжени сили на България и като теоретик и вдъхновител на националната кауза.

Специално за децата, екипът на НВИМ е подготвил играта „Реши военната кръстословица“, в която малчуганите ще трябва да съчетаят уменията си за ориентация сред бойните машини и находчивостта си. А най-бързите, открили правилния отговор, ще получат награда.

В Деня на храбростта специална приемна за спомени „Героите в моя род“ ще посреща посетителите, които ще могат да разкажат истории за смелостта в своята фамилия. Те ще бъдат записани и съхранени в Музея за поколенията напред.

Всички събития, организирани специално за празника, ще се състоят на открито, във външната експозиция на Националния военноисторически музей. Достъпът до експозиционните пространства ще се осъществява при използване на не повече от 50 % от капацитета им и съблюдаване на всички противоепидемични правила.