Европейската нощ на учените, която се реализира в рамките на проекта SEARCH, финансиран от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ на програма „Хоризонт Европа“, ще се състои на 29 септември 2023 г., като има за цел да покаже разнообразието на науката и нейното въздействие върху ежедневието на гражданите по забавен и вдъхновяващ начин. Младите изследователи ще могат да посетят научните работилници, обвързани с изложението, на 13 локации в град София и на повече от 25 места в цялата страна.
Европейска нощ на учените 2023 г. ще даде възможност на децата, младите хора и семействата да се срещнат с учени, да опознаят завладяващия свят на науката в забавна и интерактивна среда, както и да открият същността на научните изследвания, науката и иновациите чрез широк спектър от научни представления, демонстрации, практически експерименти, игри, викторини, състезания, изложби, научно кино и дигитални дейности. Европейската нощ на учените е уникална възможност и за учените да се ангажират с граждани от всички възрасти, да повишат осведомеността за своите изследвания и тяхното въздействие върху обществото и да приложат на практика уменията си за работа с неспециализирана аудитория.
Централната локация за провеждане на събитията в гр. София ще бъде Mall of Sofia, намиращ се на бул. „Ал. Стамболийски“ 101-103. Събитието е отворено за всички, които са любопитни и искат да разберат повече за науката и изследванията.
Събитията на Нощта на учените ще бъдат реализирани паралелно на още 12 локации в град София. Множество срещи с науката ще има в Агробиоинститут, Бар Абордаж, Медицински университет – София, Национален етнографски музей, Национално онлайн студио, Образователен център на НЕМ и училища, Национален политехнически музей, Национален природонаучен музей, София Тех Парк, Технически университет София, Университет по архитектура, строителство и геодезия, както и Химикотехнологичен и металургичен университет.
Агробиоинститут
Предварителна програма
- Конкурс за рисунки
29 септември
- 17:00 – 22:00 ч. – Демонстрации и презентации за растенията и предизвикателствата на промените в климата
- 17:00 – 22:00 ч. – Арт кът за най-малките посетители да творят по тема свързана с растенията.
- 17:00 – 22:00 ч. – Продукти от растителен протеин
- 17:00 – 22:00 ч. – Европейски кът – представяне на проекти, финансирани по програма Хоризонт Европа на ЕС.
- Викторина по темата за климатичните промени.
- 17:00 – 22:00 ч. – Изложба на рисунките от конкурса
- Награждаване на победители в конкурсите
Програмата е посветена на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата.
Бар Абордаж
Кафе-клуб “Абордаж” на ул. Веслец 22 в центъра на столицата е място с приятелска атмосфера и приятна среда за ценителите на различните и качествени преживявания. В Европейска нощ на учените, освен с богатата си селекция от настолни игри, крафт бири, медовина, насипен чай и специални вин, ви очакват и много срещи с науката.
- 18:30 – 19:30 ч. – Истории от Белене – “Софийска платформа” представя проекта си за виртуални разговори с оцелели от трудовите лагери на комунизма. Заповядайте, за да разговаряте с разработчика и един от учените-историци, които работят по проекта.
- 20:00 – 22:00 ч. – SEARCH коктейл за учените от столичната програма
Медицински университет – София
Медико-биологичен комплекс на МФ, София, ул. Здраве, 2
- 17:00 – 17:20 ч. – Геномът на България и участието ни в Геномът на Европа: проф.Р.Кънева, дб
- 17:20 – 17:40 ч. – Биобанкиране с поглед към бъдещето: гл.ас. Дарина Качакова, дб
- 17:40 – 18:00 ч. – Геномните технологии в диагностиката на онкологичните заболявания: д-р Румяна Додова, дб
- 18:00 – 18:20 ч. – Увреждане на ДНК от фактори на околната среда: Мартина Василева, магистър
- 18:20 – 18:40 ч. – Връзка/влияние на околната среда и епигенетика: гл.ас. Олга Белчева, дб
- 18:40 – 19:00 ч. – CRISPR-CAS модифициране на генома/ДНК: Мартина Василева, магистър
- 19:00 – 20:00 ч. – Обиколка на лабораториите на Центъра по молекулна медицина
Запознайте се с технологии от следващо поколение секвениране и микрочипов анализ. Разговаряйте с Калина Михова, Кунка Каменарова – новогенерационно секвениране Illumina, Радосвета Божилова – микрочипов анализ, Румяна Додова – новогенерационно секвениране Thermo Fisher.
- 17:00 – 19:00 ч. – Детска лаборатория
Доведете децата си, за да се запознаят с опростени и безопасни лабораторни експерименти и учените, които ще могат да отговорят на техните въпроси: Валентина Пейчева, Кристина Стефанова, Кристияна Витанова, Кристина Стойкова заедно с помощта на студенти от АСМБ София
- 20:00 – 21:00 ч. – Quiz състезание
Участвайте, за да се забавлявате и научите повече по темите на събитието, и можеге да спечелите награди!
Мол София
- 11.00 – 20.00 ч. – Демонстрации и експерименти
Щандовете на учени от университетите и научните институти в София, научни музеи и старт-ъп компании ще убедят посетителите, че науката може да бъде представяна навсякъде. Ще видите събрани на едно място много поводи да се гордеем с работата на български учени от най-различни направления.
Агробиоинститут – Изследователи от института представят образци от растения, за да демонстрират как науката помага за устойчивостта на културите към променящия се климат и по този начин осигурява хранителна сигурност за всички нас.
Университет по архитектура, строителство и геодезия – тази година УАСГ ни отвежда на изследване на многото лица на водата. От водата, която пием, до наводненията, от които се страхуваме, или сушите, от които толкова много хора страдат – водата е част от синята и зелената инфраструктура на нашата планета. Разберете как българските учени се грижат този най-ценен житейски ресурс да бъде съхранен, за да подпомогне адаптацията ни към променящия се климат на Земята.
Химикотехнологичен и металургичен университет – посетете щанда на ХТМУ и вижте цветни, забавни и лесни за изпълнение у дома експерименти.
Институт по етнография към Българската академия на науките – на щанд „Култура ↔ Природа“ представя някои от продуктите (книги, видео-презентации, фотоизложби и др.) на пет научноизследователски проекта на Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (три от които в сътрудничество с учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН). Проектите са финансирани от Фонд „Научни изследвания. Разговаряйте с гл. ас. д-р Иво Марков; гл. ас. Яна Янчева, гл. ас. Десислава Пилева и гл. ас. д-р Атанаска Станчева, изследователи от областта на етнологията и фолклористиката.
Географ БГ – основана от двама млади хабилитирани преподаватели по география в Софийския университет и много популярни комуникатори на науката, Географ БГ представя в търговския център набор от интерактивни карти с геосателитни изображения, за да насърчи използването им и да повиши осведомеността за това как сателитните изображения могат да помогнат за предотвратяване на наводнения, свлачища, инсулти и много други бедствия, причинени от изменението на климата
Катедра „Физиология на растенията“, Биологически факултет – разговаряйте с младите студенти по биология, за да разберете повече за растителността, която изучават, и обсъдете с тях какво ги е довело до научната им кариера. Със сигурност ще се вдъхновите, а кой знае? Може би скоро ще се присъедините към тях и сами ще стартирате вълнуващо пътешествие в науката?
VR Lab BG – обществена организация, чиято цел е да стимулира дискусията за VR/AR/XR и междусекторните приложения. Разговаряйте с Момчил Алексиев, основател на първия български VR meetup VR Lab BG и стипендиант на Sundance Institute, който участва в проекти за използване на VR и AR технологии в подкрепа на психичното здраве, противодействие на дезинформацията. Може би дори ще имате възможност да видите последното му приключение с използване на геймификация в международен проект за приложни творчески изследвания, наречен „Детективи на истината“.
Университет за деца – млади и зрели учени от различни университети са се събрали в това STEM предприемачество, което предлага изключително атрактивни – и страхотни – образователни дейности за малки деца. Пригответе се да видите някои впечатляващи експерименти и да чуете увлекателните, комуникативни обяснения, които със сигурност ще ви накарат да искате още повече!
Izzi Science – най-новото частно STEAM училище в България, представя своите страхотни експерименти, които се извършват от ученици под ръководството на техните учители. Този млад екип ще помогне на посетителите на търговския център да разберат, че качественото образование е възможно и ще доведе само до силни кариерни възможности за младите хора.
Училище „БГ Школо“ – запознайте се с двама вдъхновяващи учители по математика и техните ученици от 7. клас (от 12) с проекта им „Нашият Паскал“. На 14 години тези млади хора вече знаят как да използват технологиите и изкуствата, за да направят математиката – и науката – смислена и забавна!
Revival Design – само следобед – по време на блокадите светът осъзна колко много ни липсва достъпът до култура. Revival Design използва VR технология, за да създаде потапящи посещения на български музеи и обекти на културното наследство.
Европейски кът – запознайте се с програмите за наука на Европейската комисия и разберете в какви европейски проекти участват българските учени.
- 12.00 ч. – Официално откриване на Нощ 2023 – В присъствието на всички партньори, официални лица и гости. Онлайн видео стрийм на живо за обявяване на победителите в националните конкурси за подкаст и инстаграм story.
Национален етнографски музей
- Солидарност и подкрепа след природно бедствие
Ще научите как науката доказва, че съчувствието и солидарността се превръщат в един от основните двигатели на възстановяването на общностите след природно бедствие.
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
- Бедствия, катастрофи и различни други животозастрашаващи събития… опитът на Българската армия.
За опита на военнослужещите в помощ на населението при различни животозастрашаващи събития като бедствия, катастрофи, аварии и др.
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
- Здравословен живот в кръговрата на фолклорната традиция
Как фолклорът отразява адаптирането на човека към околната среда и климата.
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
- Храната на прехода в жизнения цикъл. Индивидуалните диети
Традиционните български представи приписват особени статуси на новороденото, младоженците и мъртвеца, които са остатък от митологичното осмисляне на света. Техните преходи определят и диетите им
- Заглавие: Научната дейност по опазване и социализация на културното наследство
За дейността на секция „Антропология на народните изкуства и визуалните форми“ и научните изследвания, които се провеждат в областта на опазването на културното наследство, както и да представи резултатите и добрите практики от тях.
- Интеграция чрез културно наследство (привличане на новодомци в живота на местната общност по примера на с. Здравец, Варненско)
За взаимовръзките и взаимните влияние между два активно развиващи се социокултурни процеса в съвремието – миграцията град – село и тенденцията по издирване, съхраняване, презентиране и валоризиране на локална традиция и култура.
- Музейният предмет – вотив „два вола в орало“. Опит за реконструкция на културни текстове и памети
Как традиционната българска земеделска общност е кодирала културни текстове в една ритуална вещ, превърнала се с течение на времето в музеен артефакт.
- Църквата „Св. Йоан Кръстител” в с. Чехларе, Пловдивско: между паметта и забравата“
Презентацията обръща внимание на ония емоционални детайли, които поддържат паметта на това свято място жива. В същото време се акцентира и върху хода на историята, чиято съкрушителна сила е подложила същата тази памет на изпитание.
- Детската игра като средство за социална адаптация
В същността си детската игра е естествен механизъм за усвояване на умения, възприемане на събития и преживявания и адаптация към заобикалящата среда.
- Образователна програма „130 години Народен музей“
Разработена за деца 1-4 клас, образователната програма предлага на най-малките посетители на Национален етнографски музей (НЕМ), едно забавно и същевременно интересно преживяване даващо знания.
- Остойностявания. Погледи към защитени природни места
Изложбата отправя поглед към места и райони, които се намират във или в близост до защитени територии (национални паркове, природни паркове, защитени местности, природни забележителности) и защитени зони от Европейската екологична мрежа „Натура 2000“.
- 130 години Народен музей – филм за една изложба
Кратката документална продукция цели да покаже интересни детайли от работата на съвременните куратори и учени в Националния етнографски музей, сравнявайки своя опит с този на своите предшественици, на които е посветена една немалка част от изложбата.
- Пътища към устойчивостта. Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна среда през призмата на две природозащитни движения в България
Природозащитничеството като промяна на културата и отношението към околната среда, жизнения опит на група хора и действията, които те предриемат, за да подобрят състоянието на Земята..
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
Образователния център на НЕМ и училища
Занимания с ученици
- Със стадото на път
Предназначено за ученици: 1 – 4 кл. и 8 – 12 кл.
На базата на богатите етнографски данни за традиционния период в българските земи децата ще бъдат запознати със спецификите в начина на живот на овчарите и ще изработят овчарска дърворезба или ще замесят обреден хляб „кошара“.
- Български традиционни обичаи целящи да предпазят реколтата от бедствия.
Предназначено за ученици: 5-12 клас
Един от най-големите страхове за нашите прадеди е била опасността от природно бедствие, което да навреди на реколтата им. Именно за да я предпазят от бедствия те са извършвали разнообразни обичаи (Пеперуда, Еньова буля, Герман) целящи да предпазят реколтата от: градушка, слана или суша.
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
- Ателие „Герман“
Предназначено за ученици: 1-7 кл.
Герман е обичай, който се изпълнява при продължителна суша, за да завали дъжд. Ще разкажем и за връзката на традиционния човек с околната среда и значение на водата за неговия поминък.
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
Национален политехнически музей
- 11:00 – 12:00 ч. и 16:00 – 17:00 ч. – Вода и техника
Работилница за деца от 7 до 11 години.
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
Национален природонаучен музей
Зала “Риби” – Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН
- 18:00 ч. – Какво не знаем, за влечугите у нас
Страната ни е сред най-богатите на видове влечуги, а същевременно много от тях са слабо проучени. Ще се запознаем с едни от най-интересните представители на змиите и гущерите, слабо познати факти за тях.
- 18:30 ч. – Ксилариални гъби от България
Ксилариалните гъби са били описани като разред през 1932 г. от Нанфелд, и са една от най-големите групи на торбестите гъби.
- 19:00 ч. – Палеоботанична работилница
Заповядайте, за да видите неозойски растителни фосили с възраст от 35 до 5 млн. години от български находища на фосилна флора. Ще се запознаете с различните процеси на фосилизация на растителния материал; различните седиментни скали, в които е възможна фосилизация.
- 19:30 ч. – Ледените езера на Антарктика
Доц. Д-р В. Евтимова ще ви заведе чак до Южния континент със своя разказ за ледените езера на Антарктика: как се раждат, какви процеси протичат в тях и кои са техните властелини.
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
- 20:00 ч. – Работилница по хербарии
Присъединете се, за да научите за автентични хербарни образци на именити български ботаници съхранявани в Хербариума (SOM) на ИБЕИ към БАН, най-големият и най-представителен източник на информация за растителното разнообразие на България
- 20:30 ч. – Завръщане или инвазия?
Бобърът (Castor fiber) се завръща в България след близо век и половина отсъствие. Този прецедент задава и интересен въпрос за инвазивната биология – след колко време отсъствие от дадена среда един вид вече не се счита за местен, а за чужд?
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
Фоайе – Национален природонаучен музей при БАН
- 18:00 ч. – Съвременни предизвикателства пред българската биоспелеология – откриване на изложба
Зала “Левентис” – Национален природонаучен музей при БАН
- 19:00 ч. – Съвременни предизвикателства пред българската биоспелеология
Неизследвани територии, нови научни проблеми, нерешени загадки
София Тех Парк
Не пропускайте вълнуващата среща с учените от лабораториите и партньорите на София Тех Парк, за да видите над какви теми те работят. Щандове с експерименти и презентациите ще ви впечатлят и вдъхновят.
Технически университет
- 17.00 – 22.00 ч. – Отворени лаборатории
Демонстрации, симулации, презентации
- 18.00 – 22.00 ч. Лекции и дискусии по различни теми:
Срещнете се с инженерите, които създават иновации в авиацията, аерокосмическата индустрия, ИKТ, болиди, е-зареждане в транспорта и други транспортни теми, ЗД моделиране, микролектрониката и телекомуникациите.
- Студио с предаване на живо в youtube канала на ТУ-София, с преподаватели, млади учени и студенти
УАСГ
- 19:00 ч. – Мила вода: От пустиня – градина
Напояването в помощ на хората срещу климатичните промени
- 19:00 ч. – Луда вода: Наводнения
Защо стават наводненията и как да се предпазим от тях;
- 19:00 ч. – Синьо-зелената инфраструктура
Какво е синьо-зелена инфраструктура и как ни помага за справянето с климатичните промени; Зелената енергия;
- 19:00 ч. – Водните електрически централи и ролята им за намаляване на вредните емисии;
Програмата е посветена на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
ХТМУ
- Тайната на прясното мляко – Посетителите ще имат възможността да се запознаят как лесно и бързо да установят съдържанието на калций и магнезий в прясното мляко.
- Музикални фойерверки – Посетителите ще се запознаят със система за дистанционно управление на фойерверки в синхрон с музика.
- Цветна градина – Посетителите ще наблюдават демонстрации на различни видове торове и почви, подходящи за нашите цветя.
- Химически светофар – Посетителите ще имат възможността да наблюдават атрактивен химичен експеримент – трицветна феерия.
- В каква среда работим? – Посетителите ще се запознаят с методите за измерване на факторите на работната среда – шум, осветеност, газове и климатични параметри.
Посветено на темата за адаптацията на човечеството към промените в климата
- Комфортният текстил – Ще бъде представено влиянието на състава и структурата на плата върху усещането за комфорт и платове със специално предназначение и защитни свойства.
- In vino veritas – Гостите ще се запознаят с изследване съдържанието на сулфити във виното.
Програмата на ХТМУ е посветена на 70-годишнината от създаването на университета.