Художник анималист превръща столичната улица „Иван Вазов“ в арт галерия на открито

sanbernar-eltablo-ulica-ivan-vazov

Анелия Александрова преобразява стари ръждясали електрически табла в истински произведения на изкуството, 2-годишният й санбернар търпеливо й позира като модел

Знаковата софийска улица „Иван Вазов“ посреща пролетта още по-красива и цветна, а причината е, че две от старите и сиви електроразпределителни касети на тротоарите й бяха професионално изрисувани с трайни акрилни бои от художничката Анелия Александрова – Ая и вече радват с ярките си багри минувачите. И най-вече децата, разбира се. Обяснението е, че централно място в арт композицията, в която се превърнаха ел.таблата, е отредено за един от най-добрите приятели на човека – кучето. Дружелюбният и жертвоготовен санбернар е лавинно куче спасител, но тук е представен и като закрилник на синявицата, която е защитен вид в България.

„Трансформацията“ на старите и неугледни електрически табла в творби на изкуството, носещи и силно послание, са част от проекта  „ПЪТЕПИС НА АНИМАЛИСТИЧНОТО ИЗКУСТВО“ на Анелия Александрова – Ая, която се стреми да заздрави връзката на природата с градската среда чрез анималистични образи. Авторката ни кани на едно любопитно пътешествие из животинския свят в неговото многообразие и символика. В условията на пандемия и на въведени строги противоепидемични мерки проектът на младата художничка развива идеята за галерия на открито, представяща по оригинален начин анималистичното изкуство.

„Преобразените“ електрически табла по ул. „Иван Вазов“ с живописните творби „Приятели“ и „Полет“ са реализирани по програма „Творчески инициативи“ с финасовата подкрепа на Национален фонд „Култура “ в партньорство с „ЧЕЗ Разпределение“ АД и Столичен инспекторат, като част от кампанията на ЧЕЗ – „Цветни улици“.

В живописната творбата „Приятели “ е въплътена идеята за приятелството и хармоничното съжителството между куче, котка, заек и птица. Както животните могат да изградат приятелски взаимоотношения помежду си, ако са под един покрив, така и хората трябва да се учат да живеят в разбирателство помежду си, категорична е Анелия Александрова. В другата й творба – „Полет“, е заложена идеята за стремежа на свободния дух към духовни висини. Орелът традиционно е символ на просперитет, слава и могъщество. Не бива обаче да забравяме, че царският орел е застрашен от изчезване и от всички нас се изисква да полагаме повече грижи за опазване и съхраняване на природата и нейната фауна, защото животът на Земята е един организъм в симбиоза с всяка една част от него. Наруши ли се балансът, се губи равновесието в природата и последствията могат да са катастрофални и необратими. Затова хората трябва да живеят в хармония с природата и представителите на животинското царство и с уважение към всички живи същества на Земята, смята Анелия Александрова. Художничката не крие, че нарисуваното куче на ел. таблото „Приятели“ всъщност е нейният любим санбернар Бос Ларо, който е само на две години, но е много умен и крайно дружелюбен към всички деца.

Трансформирайки ел. таблата в арт творби, Анелия се сблъскала и с неочаквани премеждия. Докато завършвала работа си по едното табло, някой „шегаджия“ надраскал с маркер другото, което било почти готово. Наложило се тя отново да го изрисува. Като приключила с „Приятели“, отново пребоядисала другото табло, но буквално още преди боите да са изсъхнали, пак го надраскали и отново се наложило да го възстановява.

Докато рисувах анималистични сюжети върху ел. таблата, минаваха родители с деца и всички много се радваха на таблото с кучето и котката. Някои минаваха дори и по няколко пъти на ден, за да видят докъде съм стигнала, голяма атракция бях, особено в компанията на моя санбернар, който страшно търпеливо ми позираше, споделя Анелия Александрова.

Анелия Александрова – Ая е родена в София, където през 1998 г. завършва гимназията за изобразителни изкуства „Николай Райнов“. През 2003 г. тя завършва магистърска степен  по специалност „Стенопис“ в Националната художествена академия. През 2006 г. й е присъдена образователната и научна степен доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства към специалност „Стенопис“ в НХА в София. От 2018 г. членува в Международна асоциация на ръчни производители на хартия и художници на хартиено изкуство( IAPMA). Тя има реализирани 7 самостоятелни изложби и участие в 52 групови национални и международни изложби. Има и реализирани четири стенописа. През 2012 г. тя получава наградата на журито „Пазител на традициите“ 2012 в категория „Изобразителни изкуства“ – Млади, както и награда като победител в онлайн гласуването. През 2020 г. реализира филма „Потайностите на моето ателие “ по инициатива „Солидарност в културата“ на Столична община. През същата пандемична година създава късометражния филм „Ябълката на раздора“ с подкрепа на НФ „Култура“ по програма „Творчески стипендии за подпомагане на млади и изтъкнати творци и на други млади специалисти в областта на културата“.