Проектът за трансформация на сградата на ЦУМ е изцяло български, каза египетският бизнесмен Ахмед Насър, основател и директор на компанията „Антика Уърлд“ (Antika World), ръководеща проекта, по време на представянето му днес в Българската търговско-промишлена палата, цитирано от БТА.
„Имаме регистрирана компания в България. Искаме този проект да бъде мост за сътрудничество не само между България и Египет, а и между ЕС и арабските държави“, посочи още той.
В отговор на въпрос Насър обясни, че целият проект е свързан с договор, който имат със собственика на сградата, като няма банки, които по някакъв начин са ангажирани. Насър обаче не каза каква е стойността на инвестицията по проекта. Не можем да обявим тази цена сега, но ще имаме общата сума на инвестицията, която ще оповестим на по-късен етап, заяви той.
Ахмед Насър обясни, че цялата трансформация на сградата ще отнеме три години и ще премине в две фази. Първата фаза ще включва партерния, първия, втория и седмия етаж и промените в тях ще отнемат около 8 месеца. За другите пространства компанията планира период от 2-3 години. Имаме директни инвестиции за всеки един проект, по отношение на инвестициите това ще бъде нещо, което ще е много ясно и прозрачно, увери той.
Няма да пипаме нищо по фасадата на сградата, а във вътрешността ще направим много добре обмислени иновации, каза още Насър. Той обясни, че за проекта компанията ще използва архитекти от България, Египет, Франция и Нидерландия. Ние сме много загрижени за самата сграда и няма да правим кой знае колко големи промени, каза той. Насър посочи още, че в началото на изпълнението на проекта сградата ще бъде с някои отворени пространства, но към края на годината ще бъде изцяло затворена, за да бъде завършен процесът по иновации.
Трансформират сградата на ЦУМ в хотел, СПА, изложбен център и търговски площи
Собственикът на „Антика Уърлд“ каза още, че компанията има напълно интегрирана концепция за това как да трансформира сградата, която с площ от близо 50 000 кв. м.
Предвижда се да има изложбени зали за българската и египетската история, една музейна, посветена на българската роза и розово масло. Ще има търговска част, заведения за хранене и атракции, СПА център. В сградата ще има петзвезден хотел. Предвидени са конгресна зона и пространство за споделена работа, бизнес център и акселератор. Ще има и обособена част за научноизследователска дейност.
Обновяваме тази сграда като емблематична сграда за България и София и искаме този проект да бъде като хъб за маркетинг на България и „продаването“ на България като търговска марка, каза Насър.
Той отбеляза, че в проекта са включени различни икономически сектори у нас, като един от най-важните е туризмът. В тази връзка Насър подписа споразумения за сътрудничество с Асоциацията на българските туроператори и туристическите агенти, с Асоциацията на екскурзоводите в България и с Дружество „Дамасцена“.
Ще бъде предоставяна и възможност на малки и средни предприятия да наемат пространства в сградата срещу 1000 евро на месец, обясни още той.
Египтологът и бивш министър на образованието Сергей Игнатов, който е научен директор на „Антика Уърлд“, коментира, че проектът има голяма стойност. Той отбеляза предвидената в проекта изложба с копия на египетски паметници и бъдещите възможности да се организират там културни събития. Игнатов добави, че Египет е много важен за България и в политическо и икономическо отношение, тъй като е ключът към Африка и Близкия изток. По думите му ЦУМ като проект е само инструмент, който ще отвори тези врати и ще покани партньорите. България е средна по големина европейска държава, но може да играе активна роля в развитие на взаимоотношенията и да отвори вратите за Египет, Африка и Близкия Изток към ЕС, смята Игнатов.
Изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Мила Ненова отбеляза, че проектът за ЦУМ е много амбициозен и когато се говори за културното наследство на двете древни нации, това е един нов аспект на проекта.
Тя отбеляза важността на икономическото сътрудничество между България и Египет и добави, че БАИ е тук да подкрепя всички инвеститори и инициативи, които се предлагат. Ненова добави, че до този момент имаме инвестиции от Египет у нас от 1 млн. долара.
По думите на посланика на Египет у нас Надер Саад, който беше сред участниците в представянето, проектът ще върне не само славата и блясъка на ЦУМ, но ще бъде като живо въплъщение на растящите бизнес и търговски връзки между България и Египет. Той отбеляза положителното развитие от преди няколко месеца в двустранните отношения с проведеното първо заседание на съвместната икономическа комисия на 10 февруари т.г. в Кайро, с участието на шест български министри и подписване на двустранни споразумения. Египет има уникалното място на най-голям търговски партньор на България с Близкия Изток и Африка с оборот, който надвишава 1,3 млрд. долара, отбеляза още посланикът. Той добави, че работи в тясна връзка със заинтересованите институции в България и Египет за провеждане на българо-египетски бизнес форум, който ще се състои или в Кайро, или в София и ще помогне и на двете страни да се възползват от многото възможности за сътрудничество.
На срещата беше посланикът на Египет у нас Надер Саад, както и предшественикът му на поста Халед Ибрахим Емара. Нямаше го обаче българският собственик на ЦУМ – бизнесменът и бивш лидер на БСП Пловдив Георги Гергов. Той купи емблематичната сграда преди 20 години за 30 млн. евро.
Ахмед Наср обясни, че е подписал 20-годишен договор за аренда на сградата с Георги Гергов, който започва да тече от 1 октомври 2024 г. Финансови подробности около сделката не бяха разкрити заради търговска тайна. Не каза и защо се е спрял на ЦУМ и как е била осъществена връзката между него и Георги Гергов.