Столичният общински съвет ще разгледа предложение за вливане на „Четвърта МБАЛ – София“ във „Втора МБАЛ – София“

vtora-mbal

Столичният общински съвет (СОС) ще разгледа доклад с предложение за прекратяване на „Четвърта Многопрофилна болница за активно лечение  – София“ ЕАД (Четвърта МБАЛ – София) без ликвидация, чрез вливане във „Втора Многопрофилна болница за активно лечение – София“ (Втора МБАЛ – София) ЕАД. Това става ясно от публикувания дневен ред на предстоящото заседание на 25 юли на сайта на СОС, цитирано от БТА.

Вносители на доклада са председателят и зам. – председателят на  Постоянната комисия (ПК) по здравеопазване и социална политика Ваня Григорова и д-р Антон Койчев. 

Вносителите на доклада посочват, че в резултат на извършения на „Четвърта МБАЛ – София“ EАД одит на междинния финансов отчет към 31.05.2024 г., одиторът на дружеството е изразил квалифицирано мнение, че се забелязва трайна тенденция на реализиране на отрицателен финансов резултат. 

„Четвърта МБАЛ – София“ ЕАД е в усложнено финансово състояние, налагащо вземането на неотложни решения и мерки. В годините са натрупани просрочени задължения. Дружеството не разполага със собствен ресурс за закупуване на нова апаратура и осъвременяване и надграждане на старата“, се посочва в доклада на Ваня Григорова и д-р Антон Койчев.  

Според доклада на председателя и зам.-председателя на Комисията по здравеопазване и социална политика липсва актуализирана, осъвременена болнична информационна система. Болницата изпитва и кадрови проблеми. Има сериозен недостиг на медицински кадри, поради застаряване и миграция. 

Поради ограничените финансови възможности възнагражденията на персонала не са адекватни на другите общински лечебни заведения, което затруднява привличането на нови кадри, се посочва още в доклада. 

Докато „Втора МБАЛ – София“ ЕАД, в която се предлага да се влее „Четвърта МБАЛ – София“ ЕАД, запазва тенденция за стабилност на обслужвания район, независимо от конкуренцията на пазара на медицински услуги на територията на столицата. Въпреки сериозния кадрови проблем, пред който e изправено българското здравеопазване, посочват вносителите на доклада. 

Лечебното заведение разполага и със седем хабилитирани лица – двама професори, двама доценти и двама доктори на науките и e акредитирано от Министерството на здравеопазването за База за обучение на лекари специализанти, се посочва още в доклада. 

Лечебното заведение е единствената общинска болница с развита съвременна интернационална кардиология за диагностика и лечение на сърдечни заболявания, както и много добре развита интервенционна гастроентерология, ползваща иновативни методи, посочват вносителите на доклада. 

В последните години дружеството регистрира непрекъснато подобряване на финансовия резултат от дейността. 

Обединяването на двете болници ще позволи да се оптимизира работният процес, като се използва максимално човешкият ресурс u капацитет на специалистите и от двете болници, смятат председателят и зам. – председателят на ПК на по здравеопазване и социална политика Ваня Григорова и д-р Антон Койчев.