Министърът на регионалното развитие Иван Иванов връчи днес разрешението за ползване на последния участък от автомагистрала „Европа“ – между Сливница и София, на министър-председателя Росен Желязков. Това стана по време на символичното пускане на отсечката в експлоатация.
Цялата магистрала „Европа“ – от София до границата със Сърбия при Калотина, е с дължина 63 км. Тя е част от основната трансевропейска транспортна мрежа и осигурява връзка от ГКПП „Калотина“ към трансевропейски транспортен коридор „Ориент/Източно Средиземноморски“. Трасето е част от направлението Лондон – Будапеща – Белград – Ниш – София – Пловдив – Истанбул – Калкута, което е най-краткият път, свързващ Западна Европа с Близкия и Средния Изток.
Модернизацията на пътния участък подобрява трансграничната връзка между България и Сърбия, спомага за постигане в голяма степен на завършеност на магистралната мрежа по направлението запад – изток на българска територия, разширява габарита на пътя до магистрален, намалява времето за пътуване, осигурява комфортни и безопасни условия за движение.
Строителството е финансирано със средства от републиканския бюджет и от Европейския съюз.






















