Да излезем от София тази неделя

975
surva_pernik
Кукери в село Еловдол

Кукери, ритуален огън и танци в пернишките села утре

Всички знаят за Сурва – международния фестивал на маскарадните игри в Перник, когато хиляди се събират в миньорския град. А знаете ли че преди големия фестивал, почти всички села в региона имат свой собствен фестивал с кукери и огньове.

Ако решите да излезете от София за да видите нещо традиционно и все още не толкова комерсиализирано, ето графика на населените места, където местните кукери ще гонят злото.

Миналата година нашите фотографи се разходиха до селата Еловдол и Чепино /Галерия/

ОБЩИНА  ПЕРНИК

 ДАТА: 13 януари 2019 г. /неделя/

14 януари 2019 г. /понеделник /

  1. село Люлин –НЧ “Христо Ботев – 1961 г.”

13.01.2019 г. – н. ч.: 17:00 ч. фолклорен концерт-оркестър.

18,30 ч.-19:00 ч. Разиграване на ритуала „ Посрещане на сурвакари в дома“, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.

място: на площада пред читалището

14.01.2019 г.- н. ч.: 08:00 ч.–15:00 ч. обхождане на къщите в селото.

  1. село Лесковец –НЧ “Солидарност-1930 г.”

13.01.2019г.–н.ч.:18,00ч.–събиране на групата, среща със сурвакарската  група от с. Богданов дол и запалване на сурвакарски огън и игри  на площада.

14.01.2019г.–н.ч.: 09:00 ч.-14:00ч.– обхождане на къщите в селото от сур.

  1. село Богданов дол –НЧ “Пробуда-1928 г.”

13.01.2019г.–н.ч.:17:00ч.–събиране на групата и отпътуване за с. Лесковец.

14.01.2019 г.–н.ч.: 08:00 ч. – 14:00 ч. – обхождане на къщите от сурв. група.

4.град Батановци – НЧ “Просвета – 1909 г.”

13.01.2019 г.–н.ч.: 18:00 ч. – концерт на народен оркестър “Батановци”

н.ч.:17:30 –събиране на групата и отпътуване за с. Черна гора

н.ч.: 20:00 ч.-запалване на ритуален огън и среща със сурвакарската  група от с.  Копаница.

място: на площада при гарата

14.01.2019 г.-н.ч.: 08:00 ч.-18:00 ч. обхождане на къщите от сурв. група

  1. село Витановци–НЧ “Отец Паисий – 1928 г.”

13.01.2019 г. – н.ч.: 17:30 ч.- събиране на сурвакарите и отпътуване за  среща  с група от с. Мещица.

място: пред читалището.

14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – 15:00 ч. – обхождане на къщите от сур.група

  1. селоЧерна гора – НЧ “Наука – 1967 г.”

13.01.2019 г.–н.ч.: 18:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Посрещане на   сурвакарската  група на град  Батановци.

място: на площада в с.Черна гора.

14.01.2019 г.–н.ч.: 08:00 ч.–15:00 ч.–обхождане на къщите в селото.

  1. село Ярджиловци –НЧ “Христо Ботев – 1940 г.”

13.01.2019 г. – н.ч.:19:00 ч. – запалване на ритуален огън, среща на сурв. групи от Горна и Долна махала на село Ярджиловци и сурвакарски игри.

Забележка: Сурвакарската група на Кръстина махала – отделно запалва ритуален огън в махалата си, не участва заедно с другите две сурв. групи

място: на площада пред читалището

14.01.2019 г.–н.ч.: 08:00 ч.–14:00 ч.–обхождане на къщите в селото.

н.ч.: 14:30 ч. – среща на трите сурвакарски групи от селото

място: в двора на училището

  1. село Зидарци –НЧ “Васил Левски – 1975 г.”

13.01.2019 г. –н.ч.: 19:00 ч. запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.

14.01.2019 г.–н.ч.: 09:00 ч.–16:00 ч.–обхождане на къщите от сур. група

  1. село Мещица –НЧ “Пейо К. Яворов – 1926 г.”

13.01.2019 г. – н.ч.:18:00-събиране на групата и посрещане  на  сурвакарската група на с. Витановци.

място: пред читалището.

14.01.2019 г.–н.ч.: 08:30 ч.–17:30 ч.–обхождане на къщите от сур.група

  1. село Дивотино –НЧ “Чичо Стоян – 1927 г.”

13.01.2019 г. – не се разиграват сурвакарски игри

14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. 16:30 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група. Тръгват от махала “Бреста”

н.ч.:13: 30ч.-площада пред “Ханчето”-  ритуала “Сурвакарска сватба”

н.ч.: 15: 00 ч. – кулинарна изложба

място: малък салон на НЧ “Чичо Стоян – 1927 г.”

н.ч.: 16:00 ч.-18:00 ч. – фолклорен концерт

място: на площада в селото

н.ч.: 18:00 ч.-посрещане на сурв. група,  ритуален огън, сурвакарски игри

  1. кв. „Бела вода”, гр. Перник –НЧ “Пробуда – 1935 г.”

13.01.2019 г.-н.ч.: 19:30 ч.-събиране на групата.

20,45 ч. –разиграване на ритуала “Сватба”, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.

 21:15 ч. – Закриване на местна “Сурва”, Ритуално закриване на първи ден  от местна сурва.

място: пред читалището

14.01.2019 г.–н. ч.: 08:30ч. до 16:30 ч. обхождане на къщите в селото.

  1. село Драгичево –НЧ “Пробуда – 1922 г.”

13.01.2019 г. -н.ч.: 09:00 ч. -обхождане на къщите от сурвакарската група.

18:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.

място: на площада пред читалището в селото.

14.01.2019 г.н.ч.: 09:00ч.- 15:00 ч.–продължаване с обхождане на къщите  от сур.група

  1. село Голямо Бучино– НЧ “Люлински изгрев – 1903 г.”

13.01.2019г

  1. 01. 09-17,00 ч- обхождане на къщите на с. Мало Бучино

н.ч.:17:45- „Сурвакарска магия”-ритуално откриване на местната Сурва.-запалване на ритуален огън и сурвак. игри

място: на площада в селото

14.01.2019 г.–н. ч.: 08:00 ч.–15:00 ч.-обхождане на къщите  от сур.група

  1. село Расник –НЧ “Димитър Полянов – 1927 г.”

13.01.2019 г.–н.ч.: 18: 30 ч.–събиране на групата.

19:00 ч-19:30 ч –посрещане и  среща на сурвакарските  групи от с. Сопица,  Велковци и Расник. Гостува и бабугерска група от с. Брежани, област Благоевград.

място: на  площада в Расник.

14.01.2019г.–н.ч.:08: 00 ч.- 14:00 ч.- обхождане на къщите в селото от сур.група

14.01.2019 г.-12:00 ч. играят на площада

  1. село Селищен дол

13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. – събиране на групата, запалване  на ритуален огън и сурвакарски игри. Посрещат  групата от  село  Слаковци.

14.01.2019г.- н.ч.:09:00ч.–12:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сур.група

  1. село Вискяр –НЧ “Св.Св.Кирил и Методий – 1933 г.”

12.01.2019 г.–н.ч.: 18:00 ч. събиране на групата пред читалището. Гостуват децата от Център за настаняване от семеен тип- запалване на огън и сурвакарски игри, обхождане на къщите.

14.01.2019 г.-н.ч.- не се играе.

  1. село Кралев дол –НЧ “Св.Паисий Хилендарски – 1927 г.”

13.01.2019 г. – не се разиграват сурвакарски игри

14.01.2019г.–н.ч.:06:00ч.–16:30ч.-обхождане на къщите от мечкарс.група

н.ч.:17:00 ч. – запалване на ритуален огън и мечкарско хоро.

Закриване на местните зимни сурвакарски игри.

място: площада пред читалището

  1. кв. “Църква”, Перник-НЧ “Просвета-1909 г”.

13.01.2019г.- н. ч.: 15:30. Събиране на групата на Кралевски път и дефиле по централната улица до площада пред читалището.

18:30 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Фолклорна програма.

14.01.2019 г.–н. ч.: 08:00 ч.- 17:00 ч.-обхождане на къщите в  квартала.

19.VI-то СУ «Св. Св. Кирил и Методий» град Перник

13.01.2019 г.- н.ч.: 17:00 ч.- запалване на ритуален огън и сурвакарски игри в двора на училището..

13.01. 2019 г.-18:00 ч.-Обхождане на къщите в квартала от сурв. група.

14.01.2019 г. –не излизат.

ОБЩИНА БРЕЗНИК

ДАТА: 13 януари  2019 г.  /неделя/

               14 януари  2019 г.  /понеделник/

  1. село Бегуновци – НЧ “Просвета – 1922 г.

13.01.2019 г. – н.ч.: 19:00 ч. – сурвакарската група отпътува и  гостува на село Непразненци, запалване на ритуален огън и сур. игри между двете групи

място: на площада в село Непразненци

14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – обхождане на къщите сур.група

организира:кметство и НЧ „Просвета – 1922 г.” с. Бегуновци

  1. село Велковци – НЧ “Граовска пробуда – 1928 г.”

13.01.2019 г.– н.ч.: 18:00 ч. – отпътуване и гостуване на сурвакрската група в  село Расник, среща между на сур. групи от с. Сопица, с. Велковци и с. Расник

място: на площада в село Расник

14.01.2019  г. – н.ч.: 09:00 ч. до 15:00 ч. – обхождане на къщите в селото                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       организира:  кметство и НЧ “Граовска пробуда  –  1928 г.” с. Велковци

  1. село Сопица – НЧ “Светлина – 1932 г.”

13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. – събиране и отпътуване за с. Расник, среща между сур. групи от с. Расник, с. Велковци и с. Сопица

място:на площада в село Расник

14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – обхождане на къщите в селото

организира: кметство с. Сопица и НЧ „Светлина – 1932 г.”

  1. село Слаковци – НЧ “Искра – 1932 г.”

13.01.2019 г.– н.ч.: 18:30 ч. – събиране на сур. група, отпътуване и гостуване на село Селищен дол

място:на площада в село Селищен дол

14.01.2019 г– н.ч.: 08:00 ч. – 13:00 ч. – обхождане на къщите в селото

организира: кметство и НЧ “Искра – 1932 г.” с. Слаковци

  1. село Ноевци – НЧ “Пробуда – 1931 г.”

13.01.2019 г. – не се разиграват сур. игри

14.01.2019 г. – н.ч.: 07:00 – 17:00 ч. –  обхождане на къщите в село Ноевци

18:00 ч. – запалване на сур. огън, празнична заря и посрещане на сур. група от Габров дол

място: на площада пред читалището

организира: кметство и НЧ “Пробуда – 1931 г.“, с. Ноевци

  1. село Садовик – НЧ “Дебелец – 1932 г.”

13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. – събиране на групата и гостуване на сур. група в село Ребро.

място:на площада в село Ребро

19:00 ч. – връщане на сур. група, запалване на огън и сур. игри

място: на площада в село Садовик

14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото

организира:кметство и НЧ “Дебелец – 1932 г.“, с. Садовик

  1. село Гигинци – НЧ “Искра – 1952 г.

13.01.2019 г. – н.ч.: 21:00 ч. – запалване на ритуален огън. Гостуват сур.  групи от  селата Беренде,  Елов дол и Чепино.

място: на площада в село Гигинци

14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – 14:00 ч. –  обхождане на къщите в селото.

организира: кметство с. Гигинции НЧ “Искра – 1952 г.”

  1. село Кошарево – НЧ “Пробуда – 1927 г.

13.01.2019 г. – н.ч.: 22:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски

игри. Гостува сур. група  от село Банище.

място:на площада в селото

14.01.2019 г– н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото

организира: кметство и НЧ “Пробуда  – 1927 г.“ с. Кошарево

  1. село Долна Секирна – НЧ “Иво Войвода – 1928 г.”

13.01.2019 г– н.ч.: 20:00 ч. – 22:00 ч. – запалване на ритуален огън. Среща на  сурвакарските групи от селата Чепино, Елов дол, Банище.

място:на площада в селото

14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото

организира:кметство и НЧ “Иво Войвода – 1928 г.“ с. Д. Секирна

  1. село Банище– НЧ “Просвета – 1928 г.”

13.01.2019 г.– н.ч.: 20:00 ч. – събиране на групата, отпътуване  и гостуване на сур. групи от село Долна Секирна и Кошарево.

14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – гостуване и обхождане на къщите в с. Ръждавец от сур. група и връщане и обхождане на къщите от с. Банище

организира:кметство и НЧ „Просвета – 1928 г.”

  1. село Непразненци

13.01.2019 г. – н.ч.: 19:30 ч. – запалване на ритуален огън, гостува сур. група от село Бегуновци и сур. игри между групите

място:на площада в село Непразненци

14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – 14:00 ч. – обхождане на къщите в селото

организира:кметството на с. Непразненци

  1. село Ребро

13.01.2019 г. – н.ч.: 18:30 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри с гостуващата група от с. Садовик.

място:на площада в селото

14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото

Организира:кметството на с. Ребро

  1. град Брезник– НЧ “Просвещение 1870”

19.01.2019 г. /събота/ – ХVІ Маскараден фестивал “СУРОВА БРЕЗНИК’ 2019

място: пл. „9-ти септември” град Брезник /площада пред читалището/

н. ч.: 14:00 ч. – Официално откриване

14:15 ч. – дефиле на  групи от Брезнишко, региона и гостуващи групи

18:00 ч. – запалване на кладата и ритуален танц на сурвакарите

18:15 ч. – празнична заря и закриване

18:30 ч. – Закриване на ХVІ  Маскараден фестивал „Сурова Брезник” 2019

ОБЩИНА РАДОМИР

ДАТА:  13 януари  2019 г. /неделя /

14 януари  2019 г. /понеделник/

  1. кв.”Върба”, град Радомир – НЧ “Христо Ботев – 1928 г.”

13.01.2019 г. – н.ч.: 17:00 ч. – празнична програма, запалване на ритуален огън и сур. игри

н.ч.: 19:00 ч. – 12:00 ч. – обхождане на квартала

място: на площада в квартала

14.01.2019 г. – н. ч.: 06:00 ч. – 12:00 ч. – обхождане на къщите от сур.

организира: НЧ “Христо Ботев – 1928 г.“ кв.”Върба”, гр. Радомир

  1. село Друган –НЧ “Благой Гебрев – 1905 г.”

13.01.2019 г. – н.ч.:17:00 ч. – празнична програма с народната певица Таня Дупаринова

н.ч.: 17.30 ч. – среща на сурвакарските групи от селата Друган и Джерман, запалване на сур. огън

н. ч.: 18:00 ч. – 19:30 ч. – празнична програма с танцов състав от град Бобов дол, танцов състав „Нартан”, кв. „Църква”, град Перник, концерт на Георги Гьолски  и заря

място: на площада пред читалището

14.01.2019 г. – н. ч.: 06:00 ч. – обхождане на къщите от сур. група

организира: кметство и НЧ “Благой Гебрев – 1905 г.”  в село Друган

  1. село Стефаново– НЧ “Напредък  – 1915 г. ”

13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. отпътуване на сур. група за село Копаница

място: на площада в село Копаница

н.ч.: 19:30 ч. – връщане на сурвакарската група в село Стефаново, запалване на ритуален огън и сур. игри, гостува групата от село Прибой

14.01.2019 г.  – н.ч.: 07:30 ч. – 15:00 ч. – обхождане на къщите в селото

организира: кметство и НЧ ”Напредък – 1915 г.”, с. Стефаново